Acsády Judit: Ipari munkásnők Magyarországon. Közelítések és szempontok a téma társadalomtörténeti feldolgozásához
Múltunk. Politikatörténeti folyóirat. 2017/2. 25-53.
A TK konzorciumvezetőként benyújtott, Boda Zsolt által vezetett pályázata, a Moral emotions in politics – how they unite, how they divide (MORES) elnyerte az EU támogatását. A tavaszi pályázati fordulóban ezen kívül konzorciumi tagként négy projekt nyert EU-s támogatást.
Közelgő események
Kéziratvita - Mécs János: Alkotmánybíráskodás és a választási rendszer manipulációja
Kutatók Éjszakája a TK-ban, 2023
Legfrissebb híreink
Múltunk. Politikatörténeti folyóirat. 2017/2. 25-53.
A Román Kommunista Párt magyarságpolitikáját folyamatosan változó kül- és belpolitikai tényezők befolyásolták. Hogyan és miért változott a magyarságpolitika a Ceaușescu-rezsim éveiben? Melyek voltak e politika sorsfordító mozzanatai? Milyen tényezők befolyásolták a nemzetiségpolitikában a radikális változásokat? Milyen ideológiai, gazdasági folyamatok határozták meg a korszakot? Hogyan épült le a romániai magyar kisebbségi intézményrendszer? Hogyan alakult a hatalom és az értelmiség viszonya? Milyen szerepet játszott ebben a Magyarország és Románia közötti kapcsolat? Miként jelent meg a magyarságpolitika a Securitate munkájában?
The Journal of Nationalism and Ethnicity, Published online>>
Az államszocializmus berendezkedése Romániában teljesen átalakította az ország politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális viszonyait. A társadalom kommunista ideológia szerinti erőszakos átszervezése az Unitárius Egyház életében is jelentős fordulatot eredményezett. A könyv arra keres választ, hogy a totalitárius állam által kezdeményezett társadalomátalakító intézkedések milyen hatással voltak az egyház intézményeire és szerepköreire, illetve utóbbi miként reagált a hatalomnak a társadalom teljes körű ellenőrzés alá vonásának törekvésére? Sikerült-e megőriznie önállóságát, működési autonómiáját, vagy pedig beépült a totalitárius állam intézményrendszerébe?
Munkástörténet-írás címmel jelent meg hét írásból álló tematikus blokk Valuch Tibor szerkesztésében, a Múltunk politikatörténeti folyóirat 2017/2. számában.
Legújabb eredményeink
Az MTA Nagykockázatú poszt-COVID kiemelt programok keretében 1000 fős reprezentatív online survey készült a 16–29 éves magyar fiatalok körében. A kutatói team tagjai: Szabó Andrea (TK PTI), Nagy Ádám (Excenter), Fekete Mariann (SZTE), Böcskei Balázs (TK PTI).
2023. június 15.
Zombory Máté új publikációja a Memory Studies folyóiratban jelent meg
Gábor Illés & András Körösényi (2023)
The touch of the leader: representation and responsiveness in plebiscitary leader democracy
Distinktion: Journal of Social Theory, DOI: 10.1080/1600910X.2023.2220086
2023. június
Márton Bene & Zsolt Boda (2023) A safety net against populism? An investigation of the interaction effect of political efficacy and democratic capacities on populist attitudes, Political Research Exchange, 5:1, DOI: 10.1080/2474736X.2023.2220385
2023. április
Új folyóiratcikk: Godfred Bonnah Nkansah és Bartha Attila (2023) “Anti-democratic youth? The influence of youth cohort size and quality of democracy on young people’s support for democracy” című tanulmánya a Contemporary Politics (IF: 1.6999) folyóiratban
2023. március 13.
2023. február 15.
2023. január 16.
„Honesty in signalling games is maintained by trade-offs rather than costs” címmel jelent meg Számadó Szabolcs, Zachar István, Czégel Dániel és Dustin J. Penn cikke a BMC Biology folyóiratban, melyben a szerzők egy általános megoldóképletet adnak aszimmetrikus kommunikációs játékokra. Megmutatják, hogy az egyensúlyi szignál költség bármi lehet (negatív is), az őszinteséget nem ez tartja fent hanem optimalizálni kívánt funkciók közötti kondicionális trade-off.
2022. december 12.
Megjelent a COURAGE projekt eredményeiből született tanulmány