Szociológus a hokis himnuszbotrányról: A politika mindenevő, a sportot is megzabálhatja

2022. május 12. 
Papp Z. Attila a Transtelexnek nyilatkozott

A sajtóban megjelenő véleményekben a bűnbakképzés köszön vissza, hiszen amikor román-magyar meccs van, akkor picit mindenki „meghülyül”, felfokozott izgalmi állapotba kerül, mondja Papp Z. Attila kutatóprofesszor, akit a napok óta gyűrűző székely hokis himnuszbotrány kapcsán kerestünk meg.

Miniszterek, politikusok mentek egymásnak és koalíciós feszültség lett abból, hogy a Románia-Magyarország jégkorongmérkőzésen a szlovéniai világbajnokságon, a 2 – 4 arányban elveszített mérkőzés végén a romániai hokiválogatott székely tagjai a magyar szurkolókkal közösen elénekelték volna a székely himnuszt. Mindeközben Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, a jégkorongszövetség volt elnöke a magyar lelátón foglalt helyet. Tánczos azzal védekezett, hogy magánszemélyként vett részt a mérkőzésen, ezért nem ült a hivatalos páholyba, és más romániai szurkolók is voltak körülötte. Hozzátette, hogy ő a kedvenc csapata, a román bajnok Csíkszeredai Sportklub mezét viselte.

Papp Z. Attila, a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpontja Kisebbségkutató Intézetének kutatóprofesszora, egyetemi tanár (Miskolci Egyetem BTK ATTI) elemezte azokat a diskurzusokat, amelyek megjelentek a román és a magyar nyelvű sajtóban az ügy kapcsán. Sport és identitás viszonyáról, a politika és a sport összefonódásáról is szó esett, ugyanis a román és magyar hokiválogatott küzdelme több szempontból is érdemes a szociológiai megközelítésre. Mint bármely nemzetközi sportesemény kapcsán, itt is jogosan merül fel az identitás problémája, ugyanis valamely ország válogatottjának drukkolni feltételezi az illető csapattal, és ezáltal az illető országgal való azonosulást. A beszélgetés apropóját az adta, hogy 1998-ban Papp Z. Attila épp egy hasonló eset kapcsán vizsgálta meg ezeket az aspektusokat. A jelenlegi botrányt pedig egy mesterséges intelligenciát használó alkalmazás segítségével elemezte az interneten megjelent tartalmak vonatkozásában.