Fedinec Csilla írása 2019. március 28.
Március 31-én vasárnap ismét átállítjuk az órákat. Van egy hely Európa térképén, ahol ez természetesen így van, de immár több évtized távlatából szintén természetesen, még sincs így. |
Az emberiség egyik jeles találmánya az óra, amellyel igen hosszú ideje él együtt. Ehhez képest ez az eszköz meglehetősen későn, csak a 18. századra, de különösen a 19. századra a határokon átívelő közlekedés, a vasúthálózat, az ipari termelés elterjedésével vált az élet nélkülözhetetlen szervezőjévé. S ahogy ez bekövetkezett, az ember rögtön el is kezdhetett azon agyalni, hogyan borítsa fel ezt a rendet. A villámhárítót is feltaláló Benjamin Franklin javaslatát a világítás költségének csökkentésére, azaz a nyári időszámítást az első világháború alatt vezették be először Németországban, amit eltérő gyakorlatokkal több ország átvett. Mára kialakult az a gyakorlat, hogy a nyári időszámítást figyelembe vevő országok ugyanazon a napon állítják át, illetve vissza az órákat, csökkentve ezzel például a határon átjárással összefüggő problémákat.
Sajátos esete az időhasználatnak Európa egyik köztes tere, a ma Ukrajnához tartozó Kárpátalja, amelyet a 20. század folyamán több ország is magáénak tudott hosszabb-rövidebb ideig. A helybeli lakosság egyetlen dologban nagyon a sarkára állt, mégpedig abban, hogy már a szovjet időkben kialakított egy helyi, a hivatalostól eltérő órahasználatot, amely nem etnikai, hanem regionális sajátosság, és a történelem által konstruált mesterséges határok között mind a mai napig érvényes közösségi rendező elvvé, „őslakos” elvvé vált.
Ezzel együtt élni a helybelieknek könnyű – a messziről érkezettnek azonban maga a káosz. Hogy csak egyetlen példát említsünk: milyen problémát okozott a Szovjetunió felbomlása az óramutatók dolgában. 1991-ben, a szétesés évében a szovjet minisztertanács úgy határozott, hogy tavasszal nem állítják előre az órákat. A továbbiakban minden posztszovjet állam saját rendet vezetett be. Ukrajna már a szétesés előtt renitens volt, az ukrán parlament 1990 nyarán úgy döntött, hogy területén a kijevi időt teszi hivatalossá. 1990 őszén és 1991 tavaszán ráadásul nem igazodtak a nyári időszámításhoz, Zaporizzsja kivételével, amely az orosz föderációhoz hasonlóan átállt a nyári időszámításra.
Ez egy ilyen év volt. Igen ám, csakhogy ezzel elszabadult a pokol. Mert például az Aeroflot repülőgépek indítása továbbra is moszkvai idő szerint történt. A vasút az Ukrajna határain túlra közlekedő járatokat indította Moszkva szerint, a köztársaság belsejében közlekedő vonatok menetrendjét átírták kijevi időre, s ugyanez történt a buszok esetén is. Kárpátalján azonban, különösen falusi környezetben, a buszok a buszsofőr órája szerint jártak, amely ad hoc módon mutatta a moszkvai, a kijevi vagy „local color” helyi időt. Aki a budapesti rádióhoz igazodott, mindenhová korábban érkezett egy órával, ha a kijevi időt vette alapul, este lekéste a filmet a tévében. A harangozó busszal járt a faluba, és akkor volt dél, amikor a buszidő szerint odaért, nem nagyon számított, hogy a rádióban egyébként mikor harangoznak.
A téma kutatásában szorosan együttműködik az MTA TK Kisebbségkutató Intézete és a beregszászi Hodinka Antal Nyelvészeti Kutatóközpont. Eddig több publikáció született, lásd többek között:
http://kommentar.info.hu/attachment/0001/697_kommentar-1702-07-fedinec-csernicsko.pdf
Fedinec, Csilla – Csernicskó, István: Hány az óra, Vekker úr?: Időzónák és politika Kárpátalján. In: Kontra, Miklós (szerk.): "Tudjuk a nyelvtant, mégsem tudunk semmit": olvasmányok nyelv, társadalom és kultúra összefüggéséről. Budapest: Károli Gáspár Református Egyetem, L'Harmattan Kiadó, (2018) pp. 12-39.
Fedinec, Csilla: A kárpátaljai idő. BBC HISTORY: A VILÁGTÖRTÉNELMI MAGAZIN VII: 4 pp. 42-44. (2017)
Fedinec, Csilla: Hány óra van Kárpátalján? NÉPRAJZI LÁTÓHATÁR: A GYÖRFFY ISTVÁN NÉPRAJZI EGYESŰLET FOLYÓIRATA XXVI : 1-4 pp. 224-235. (2017)