Egy jobb gyermekvédelmi rendszer nemcsak életeket mentene, hanem milliárdokat is megspórolna

2025. február 10.
A Qubit cikke Balogh Karolina kutatásairól

A születések csökkenő száma ellenére egyre többen kiskorú van gyermekvédelmi ellátásban Magyarországon. 2005-ben még csak 17 500 gyerek volt az állam gondozásában, míg 2023 végén már majdnem 21 500. Közben a kiskorúak száma ugyanebben az időszakban legalább százezerrel csökkent, tehát a növekedés az arányokat tekintve még a számok által jelzettnél is radikálisabb mértékű. Történik mindez úgy, hogy maga a szakellátás, a nevelőszülői hálózat és a gyermekotthonok is katasztrofális állapotban vannak.

...

Balogh Karolina, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpontjának (TK) kutatója doktori értekezésében egy másik szempontból vizsgálta a gyermekvédelmi rendszert: azt vizsgálta. hogy a jól működő ellátás segítheti-e a bűnmegelőzést. Az általunk is ismertetett okok miatt Balogh arra jut, hogy elméletileg igen, de a gyermekvédelmi rendszer prevenciós működése jelenleg rendszerszintű hiányosságokat mutat. Mint írja, „a problémák mindegyik esetben elsősorban az anyagi és ezzel összefüggésben a humánerőforrás deficitjét jelzik. Mindegyik kutatás megerősítette, hogy a szakmai és anyagi megbecsültség hiánya miatt a szakemberek gyorsan kiégnek, ezért óriási fluktuáció jellemzi a gyermekvédelem területét. Összességében az látható, hogy a gyermekvédelmi intézményrendszer jelenlegi működésében a bűnmegelőzési potenciál csak korlátok között, véletlenszerűen tud érvényesülni.”

A rosszul működő gyermekvédelmi rendszerrel tehát nemcsak az a baj, hogy embertelenül bánik a benne lévő gyerekekkel, hanem az is, hogy hajléktalanságot, munkanélküliséget és bűnözést termel. Balogh a TK Véleményeken túl című podcastjában arról is beszélt, hogy a számok alapján valószínűleg a gyermekotthonokban lenne a legnagyobb potenciál a bűnmegelőzésre, hiszen ezekből az intézményekből több gyerek válik bűnelkövetővé, mint a nevelőszülőknél nevelkedők közül.